Forums

Forum YAMAHA - Latest News forums :: Forums :: Discuţii generale :: Discutii generale

<< Previous thread | Next thread >>
V-ați întrebat : convert WAV to MID ?
Moderators: Administrator, Iulica ∮ korg
Author Post
IULIK
Sun Sep 01 2013, 02:57am
Guest

YES !

Cel puțin dintr-un singur trac solo se poate obține un mid de calitate ! Multi băieți "deștepți" îl folosesc sa obțină negative calitative și chiar style-uri și uite asa poți sa tragi un țambal periculos fără sa știe nimeni sau fără sa ceri voie țambalistului care înregistrează la studiou nu știu ce album...odată ce ai imprimat un singur trac poate sa fie el și polifonic se pot extrage ușor "partitura" apoi quantizata în cubase !

Pentru a accesa acest LINK, va rugam înregistraţi-va sau autentificaţi-va.

[ Edited Sun Sep 01 2013, 03:07am ]    
Back to top
Administrator
Sun Sep 01 2013, 06:34pm
Administrator

Registered Member #1
Si care este cel mai competent soft pentru asa ceva?(Melodyne?)
Back to top
Cuslea_FM
Sun Sep 01 2013, 08:10pm
Registered Member #104
Admin wrote ...

Păi "Dubspot Ableton Live 9" după cum se vede în tutorialul prezentat de Iulică.

IULIK wrote ...

YES !

Cel puțin dintr-un singur trac solo se poate obține un mid de calitate ! Multi băieți "deștepți" îl folosesc sa obțină negative calitative și chiar style-uri și uite asa poți sa tragi un țambal periculos fără sa știe nimeni sau fără sa ceri voie țambalistului care înregistrează la studiou nu știu ce album...odată ce ai imprimat un singur trac poate sa fie el și polifonic se pot extrage ușor "partitura" apoi quantizata în cubase !

Bună ideea, însă pe mine personal mă încântă mai mult folosirea style-urilor audio într-un aranjor, idee pusă inițial în aplicare de cei de la KETRON și preluată ulterior și de YAMAHA ....îl înregistrezi pe nea țambalistu' când îți bate câte-o formulă corespunzătoare fiecărui acord, imporți fișierele audio în aranjor, iar apoi cânți efectiv cu nea țambalistu' lângă tine (chiar dacă el săracu' e de fapt departe, la cules de căpșunele în Spania, fiindcă între timp tu cu aranjorul tău i-ai suflat toate cântările, luându-i pâinica de la gura copiilor)

[ Edited Sun Sep 01 2013, 08:15pm ]
Back to top
ciury
Mon Sep 02 2013, 10:14am
Registered Member #383
Cuslea_FM wrote ...

Admin wrote ...

Păi "Dubspot Ableton Live 9" după cum se vede în tutorialul prezentat de Iulică.

IULIK wrote ...

YES !

Bună ideea, însă pe mine personal mă încântă mai mult folosirea style-urilor audio într-un aranjor, idee pusă inițial în aplicare de cei de la KETRON și preluată ulterior și de YAMAHA ....îl înregistrezi pe nea țambalistu' când îți bate câte-o formulă corespunzătoare fiecărui acord, imporți fișierele audio în aranjor, iar apoi cânți efectiv cu nea țambalistu' lângă tine (chiar dacă el săracu' e de fapt departe, la cules de căpșunele în Spania, fiindcă între timp tu cu aranjorul tău i-ai suflat toate cântările, luându-i pâinica de la gura copiilor)

si atunci se vede cine schimba armonia la timp si cine nu , caci atunci nu mai ai control per nota si per timp, daca schimbi acordul la 1/2 din masura , o sa se simta urat ca si cum ai opri o melodia brusc si ai da play la alta , nu se poate face sincronizare
Back to top
Administrator
Mon Sep 02 2013, 10:38am
Administrator

Registered Member #1
Ca sa se poata folosi formule audio pe un track in aranjor ar trebi sa fie facut SLICE la acel track audio pentru a se putea lipi de alta parte audio la schimbarea unui alt acord pe parcursul stylului
Back to top
IULIK
Sun Sep 15 2013, 05:20pm
Guest sa vedem cum va funcționa ritmurile "audio" de pe noul model care apare în curând...
Back to top

Jump:     Back to top

Legenda:
Administrator Principal, Administrator, Moderator, Membru Donator (Download Access) , Membru Standard

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF