Forums

Forum YAMAHA - Latest News forums :: Forums :: Discuţii generale :: Discutii generale

<< Previous thread | Next thread >>
Brandul Yamaha - Detalii specifice , functii , mod de lucru !
Moderators: Administrator, Iulica ∮ korg
Author Post
Alinbbe
Fri Nov 08 2013, 10:55AM
Registered Member #593

Salut baieti ! Am deschis acest thread in speranta de a intelege ceea ce inseamna Yamaha si ma refer la modele Tyros in mod special . Momentan detin un Korg Pa800 si imi doresc sa trec la Tyros 5 . In trecut am avut un Psr-2100 , insa modul de lucru al lui era foarte simplu , nu avea sempler si alte functii implementate in noile modele . In speranta unei colaborari as dorii sa stiu cateva detalii despre :

1. Modul de incarcare al seturilor -) din cate stiu sunt separat adica , styluri , performance , sound , nu mai stiu exact , si nu stiu ce format si cum se incarca semplerele.)
2. Modul de lucru - Cum este corect sa lucram in ea de unde incepem si cum terminam sa avem o clapa completa .
3. Modul player si squencer - Aici ma refer la ce tip de fisiere suporta playerul si cum sunt redate iar la sequencer modul de lucru : ex pot transpune o nota direct sau trebuie in event edit sa le iau pe fiecare in parte.
4. Pareri generale despre ceea ce inseamna Yamaha - lucruri specifice , functi specifice , etc.

Va multumesc!    
Back to top
ciury
Fri Nov 08 2013, 11:54AM
Registered Member #383
1. Nu exista seturi la modul concret ci doar la modul abstract. Pentru a incarca un "set" trebuie sa incarci fiecare categorie de resurse care formeaza setul. Astfel se vor incarca stilurile in folderul rezervat acestei categorii de resurse fie fisier cu fisier fie in sistemb bulk adica le selectezi pe toate si le copiezi. Acelasi lucru poate fi facut cu tonurile, pad-urile etc.
Aceste resurse pot fi citite fie din memoria interna fie de pe un suport extern si asta real time deci nu este neaparata nevoie sa incarci in memoria clapei aceste resurse fiind suficient sa le mapezi. (sa ii spui clapei de unde sa le ia). Ex. daca ai un stil pe un stick usb si samplerele tot pe acel stick este suficient sa intri din clapa pe stick sa deschizi stylul cu style editorul din clapa si sa mapezi pe fiecare canal ce intrument sa cante si ca acel intrument sa il ia de pe stick. Apoi mereu va canta cum este setat.
2. Prima data trebuie instalat sistemul de operare curat apoi reglat outputul si eq de preferat sa fie pe zero pentru a nu afecta reglarea pe mai departe si pentru a suna pe orice amplificare corect, apoi trebuie create sau reglate tonurile dupa care create stylurile mapate tonurile apoi create pad-urile, si midiurile.
3 Atat in style cat si in seqvencer yamaha lucreaza cu formatul SFF asta inseamna ca un style daca i se schimba extensia poate fi citit ca mid si invers , extensia pentru style este sty pentru midi mid sau midi sau kar. Se poate transpune atta bulk cat si fiecare nota in parte.
4. Parerile sunt impartite si tin de gust....insa marea majoritate considera ca sunetul yamaha este mai dulce dar mai domol in timp ce korg de exemplu este mai vanos dar mai intepator si de aici mulajul celor doua branduri pe diferite styluri de muzica
Back to top
IULIK
Fri Nov 08 2013, 09:02PM
Guest set-ul la Tyros 4 și alte modele asemănătoare de la yamaha (PSR A-2000) Etc.se salvează și se încarcă cel mai simplu astfel: 1.se salvează pe HD toată librăria 2.iar pe STIC se face packup si gata ! Încărcare la set invers se face asa : 1. luad library si 2.restore backup simplu ca buna ziua dar dacă vreți mai târziu sa extrageți un style sau un registru din set va trebui neapărat întâi sa îl încărcați pentru ca din fișierul BACKUP nu se poate extrage fișiere individuale!
Back to top
Alinbbe
Sat Nov 09 2013, 04:08PM
Registered Member #593
Am avut Yamaha si nu am fost dezamagit de ea , acum am Korg si as vrea sa revin la Yamaha pentru soundul de muzica usoara. Am lucrat foarte mult timp pe korg si ca functii stiu ca e mai buna decat Yamaha insa astept cu nerabdare Tyros 5 care sigur ma va face sa o accept asa cum e si sa fiu multumit de ea.
Din cate stiu , nu citeste Mp3 , adica stiu ca citeste direct wav , cei care stiti ma puteti lamuri cu acest lucru ? Va multumesc!

[ Edited Sat Nov 09 2013, 04:09PM ]
Back to top
IULIK
Sat Nov 09 2013, 09:33PM
Guest
Alinbbe wrote ...

Am avut Yamaha si nu am fost dezamagit de ea , acum am Korg si as vrea sa revin la Yamaha pentru soundul de muzica usoara. Am lucrat foarte mult timp pe korg si ca functii stiu ca e mai buna decat Yamaha insa astept cu nerabdare Tyros 5 care sigur ma va face sa o accept asa cum e si sa fiu multumit de ea.
Din cate stiu , nu citeste Mp3 , adica stiu ca citeste direct wav , cei care stiti ma puteti lamuri cu acest lucru ? Va multumesc!

Tyros 4 are și mp3 de ce nu ar avea și Tyros 5? Tyros 5 are și transpose și tempo pe mp3 si pe wav inclusiv remover voice!
Back to top
Alinbbe
Mon Nov 11 2013, 02:27PM
Registered Member #593
K multumesc de detalii , acum urmaresc demourile si chiar imi bucura urechiile
Back to top

Jump:     Back to top

Legenda:
Administrator Principal, Administrator, Moderator, Membru Donator (Download Access) , Membru Standard

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF