Forums

Forum YAMAHA - Latest News forums :: Forums :: Yamaha :: Tyros3

<< Previous thread | Next thread >>
Despre WAV-uri si posibilitatea de convertire in MID
Moderators: Administrator, Iulica ∮ korg
Author Post
greierele
Fri Jan 03 2014, 04:03PM
Registered Member #345

Salutare tuturor si La Multi Ani !

M-am decis de deschid acet topic pentru ca ma confrunt cu cateva neclaritati, si anume, de ce un fisier WAV tyros-ul nu il citeste direct ca pe un fisier MID ?
Ca sa pot asculta o melodie sau un negativ tip WAV, am observat ca trebuie mai intai sa il incarci in memoria clapei, dupa care poti sa-l auzi. Nu pot sa il copiez pur si simplu pe hdd si sa-i dau play, pana la urma clapa asta face, doar reda ca un simplu player, nu am posibilitatea de trenspose sau +/- viteza ca in cazul mid.

O a doua problema, ar fi ca desi am fisiere wav, am avut marea surpriza sa constat ca nu le "vede" clapa, desi ea tot in format WAV salveaza ceea ce am cantat eu. Dupa o analiza mai atenta, am observat ca exista o diferenta intre cele 2 wav-uri, cel pe care am vrut sa-l import, avea extensia (.wav), iar cel inregistrat direct de clapa, era (.WAV), diferenta era doar de caracterele cu care era scrisa estensia, ciudat mi s-a parut mie, insa poate exista vreo explicatie pentru asta.
In alta ordine de idei, daca am "incarcat" in memoria clapei cateva melodii, unde le baga defapt ? in RAM ? De ce intreb, pentru ca daca as incerca sa incarc cca 25 de piese, as ajunge la maximul de RAM pe care il am instalat in clapa, 1 Gb. Ma insel cumva ?

Si o a treia problema ar fi, cum as reusi sa convertesc fisierul WAV in MID, acesta de pe urma ocupa fff putin in comparatie cu primul, nu e nevoie sa-l incarc, il citeste direct de pe hdd si imi ofera posibilitatea sa schimb tonalitatea, instrumentele sau chiar viteza lucru pe care cu WAV-ul nu am reusit.

Cu stima, si sa avem un an cat mai bun.    
Back to top
Iulica ∮ korg
Fri Jan 03 2014, 06:56PM
Registered Member #11
Salut ! Fisierele nu se incarca pe Memoria RAM ,dar pe HDD 1 ,Ramul Este pentru samplere ,dar defapt nici ele nu stau pe Ram ,Ramul ajuta la incarcarea samplerelor.

Daca vei converti fisierele WAV in MID iti faci de munca mai mult ,pentru ca instrumentele nu vor mai fi acele din WAV-ul original ci (samplerele sau tonurile originale a clapei)

Sper sa fi fost lamurit !

Cit despre incarcarea fisierelor WAV nustiu daca pe tyros 3 e la fel ca si la 2 dar urmareste aici poate te ajuta cu ceva ! Sper sa inteles bine si eu intrebarea (problema ta)

[ Edited Fri Jan 03 2014, 07:05PM ]
Back to top
greierele
Fri Jan 03 2014, 07:40PM
Registered Member #345
Salut Iulica,

Iti multumesc pentru raspunsuri, m-am linistit in privinta ocuparii RAM-ilor daca bag stiu si eu cca 20-30 de melodii in clapa. Cat despre program, cu siguranta il voi testa. nu stiu daca e free, insa il voi cauta, sper sa rezolve problema WAV vs. wav, pe care eu le converteam cu mai multe programase.
V-a-v de partea de incarcare a fisierelor wav in clapa, voiam sa stiu daca mai exista si alta posibilitate alta decat cu " import wav ", dureaza destul ca sa importe vreo 700 de mega. Ceva gen fisiere mid, unde le vede de acolo le si asculti, mai mult ai si control asupra lor, doar sunt fisiere midi, nu le importi, doar mergi pe el, din partea de song a clapei, bifez melodia mid, load f repede ( probabil "de vina" e si marimea, f mica comparativ cu wav ) si play. Asa face si cu wav dar numai si numai dupa ce l-am importat, altfel le vede pe hdd sau stik dar nu pot da play.

Si referitor la convertire fisiere wav in mid, inteleg ca e procedura avansata ca sa sune cat mai aproape de cel al wav-ului. Insa se gasesc pe net destule NEGATIVE in format mid, de aia am intrebat. Acum daca nu pot face aceasta conversie, stie cineva vreo posibilitate de a crea un negativ ( in afara de a canta si rec in clapa ), ceva gen de scos de pe o piesa sau dintr-o piesa vocea. Stiu ca imi vor spune unii ca doar la piesele inregistrate in studio pe nu stiu cate piste, insa tot la fel, am gasit destule piese ca negativ in format wav, adica fara voce, dar ca si calitate parca s-a umblat pe undeva, si de aceea am asa un filling cum ca o exista un program care sa scoata vocea. Eu am reusit cu audacity sa scot vocea la cateva melodii, imi trebuiau pentru o serbare de copii, si printr-o inversare a canalelor, parca erau de facut acolo niste setari, reuseai sa "dai" vocea pe spate, se mai auzea dar foarte slab, problema e ca odata cu vocea mai pierdeai si din altele. Unele melodii puteau fi redate, insa altele se stricau de tot. De aia intreb, ca parca si negativele astea se aud un pic neclar, in comparatie un un wav "neumblat". ori poate de la xmii de inregistrari de la unul la altul s-au deteriorat si poate daca as reusi la prima mana, s-ar auzi mai bine.

Cam atat. Merci si bafta tuturor.

[ Edited Fri Jan 03 2014, 07:51PM ]
Back to top
greierele
Fri Jan 03 2014, 08:52PM
Registered Member #345
Iulica wrote ...

Cit despre incarcarea fisierelor WAV nustiu daca pe tyros 3 e la fel ca si la 2 dar urmareste aici poate te ajuta cu ceva ! Sper sa inteles bine si eu intrebarea (problema ta)

Salut Iulica, din nou, voiam sa-ti zic ca am testat pe un wav pe care nu-l "vedea" clapa mea, programul pe care mi l-ai recomandat, si chiar merge.

Multumesc !

[ Edited Fri Jan 03 2014, 08:53PM ]
Back to top
nicu_studio
Sat Jan 04 2014, 01:06AM
Registered Member #189
A nu se face confuzie intre fisiere de tip wav si fisiere de tip mid.Fisierele de tip mid contin comenzi in timp ce fisierele de tip wav contin material audio respectiv sample-uri .Cum sa convertesti wav in mid? E absurd .

[ Edited Sat Jan 04 2014, 01:08AM ]
Back to top
Administrator
Sat Jan 04 2014, 11:09AM
Administrator

Registered Member #1
wav to mid se poate cu conditia sa fie scris un singur instrument.Este mult de discutat pe aceasta tema.
Midi -

Pentru a accesa acest LINK, va rugam înregistraţi-va sau autentificaţi-va.

Fila midi este o partitură muzicală cu mult mai multe detalii, intrumentele per track, octavele, velocitati de nuanțare plus alte controale care ajută la o interpretare cat mai reala a partituri muzicale.
Back to top
ciury
Tue Jan 07 2014, 08:05PM
Registered Member #383
eu nu pot sa cred ca o clapa nu citeste wav de pe hdd intern sau de pe stic........sigur ceva e putred
Back to top
Iulica ∮ korg
Tue Jan 07 2014, 08:15PM
Registered Member #11
Eu Am tyros 2, si wav nu il citeste direct de pe hd sau stic ,trebuie importat in clapa,altfel nu il asculti.

Back to top
elgi
Tue Jan 07 2014, 11:00PM
Guest Pentru stimabilul coleg Ciury: Tyros 2 şi 3 convertesc fişierele wave importate de pe stick, în hardul clapei, în format CDA (Compact Disc Audio), adicătelea calitatea maximă ce se poate obţinte dintr-un material audio. Acelaşi wave pus în PC sună într-un fel, apoi importat în Tyros 2, să zicem, convertit în CDA sună la o cu totul altă dinamică, superioară formatului original. De aia nu poţi da play direct la wave şi mp3 decât la T4 şi T5. La T2 şi T3 nu au făcut rabat la calitate, în detrimentul utilităţii, realizând din soft şmecheria cu CDA-ul.
Sănătate şi să auzim numai de bine. Doamne ajută la toată lumea şi mie ultimul!
Back to top
ciury
Wed Jan 08 2014, 02:19PM
Registered Member #383
aaaaaa asa da......multumesc maestre
Back to top

Jump:     Back to top

Legenda:
Administrator Principal, Administrator, Moderator, Membru Donator (Download Access) , Membru Standard

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF