Forums

Moderators: Administrator, Iulica ∮ korg
Author Post
Iulica ∮ korg
Mon May 27 2013, 09:39am
Registered Member #11

Salutare tuturor,,Un mic ajutor va rog,

Stie cineva vreun softulet sa arate in ce transpozitie sint tonalitatile respective.

DE EXEMPLU :RE MINOR ,in ce transpozitie?sau FA major si asa mai departe

Back to top
Nexus
Mon May 27 2013, 05:38pm
Guest incearca sa fii mai explicit ce doresti? tonalitate este una si transpozitie este altceva!
TONALITATEA reprezinta un centru gravitational sonor, in jurul caruia graviteaza toate sunetele tonalitatii.
TRANSPOZITIA inseamna reproducerea unei piese muzicale din tonalitatea originala intr-o tonalitate dorita. Prin transpozitie se schimba doar tonalitatea, restul elementelor piesei ramanand la fel.

Acest procedeu se foloseste pt a trece de la o pozitie incomoda la una comoda de interpretare. De exemplu: invatam la chitara o piesa din Do major sa ne acompaniem vocea. Realizam ca pt voce e incomod sa o cantam din Do, fiind prea sus. Astfel o sa transpunem piesa cu o terta mica mai jos, in La major, pt ca acolo vocea noastra poate canta comod.

Sa zicem ca aveam initial progresia: Do, la, Fa, Sol, in Do major
in La major o sa avem progresia: La, fa#, Re, Mi, ceea ce ne ajuta sa cantam cu vocea in registrul fiecaruia.

Transpozitia se poate face la orice interval, ascendent sau descendent.
Exemplul dat a demonstrat o transpozitie la o terta mica descendenta.
Back to top
Iulica ∮ korg
Mon May 27 2013, 10:28pm
Registered Member #11
Ai dreptate nexus ,poate nu am explicat eu bine.

de exemplu :vreau sa fac o piesa in re minor ,dar eu in RE minor cam greu cu acordurile ,si o cint in LA minor,ca sa o transpun la cit tre sa fac transpozitie ? -1,-2,-3,-4etc.sau poate +1,+2,etc.cred ca m-am explicat cit de cit mai bine acum ..SAu poate exista vreun soft de vazut chestiile astea pe calculator,
Back to top
Nexus
Mon May 27 2013, 10:49pm
Guest
iulica wrote ...

Ai dreptate nexus ,poate nu am explicat eu bine.

de exemplu :vreau sa fac o piesa in re minor ,dar eu in RE minor cam greu cu acordurile ,si o cint in LA minor,ca sa o transpun la cit tre sa fac transpozitie ? -1,-2,-3,-4etc.sau poate +1,+2,etc.cred ca m-am explicat cit de cit mai bine acum ..SAu poate exista vreun soft de vazut chestiile astea pe calculator,

Pentru a vedea cu ce valoare trebuie sa transpui clapa, numara toate clapele de la tonalitatea de baza pana la urmatoare tonalitate care doresti sa transpui piesa respectiva!Trebuie sa iei in calcul si clapele negre.
ex: daca vrei sa transpui din Re(originalul) in La, poti numara ascendent sau descendent de la RE.
Ascendent:Mib,Mi,Fa,Fa#,Sol,Sol#,La=+7(semitonuri) sau
Descendent:Do#,Do,Si,Sib,La=-5(semitonuri)
Distanta dintre o clapa alba si urmatoare clapa neagra se numeste SEMITON
Semiton se mai afla si intre Mi-Fa si Si-do(semitonuri naturale.
Back to top
Iulica ∮ korg
Mon May 27 2013, 11:13pm
Registered Member #11
Multumesc mult, voi incerca cit mai repede posibil .
Back to top

Jump:     Back to top

Legenda:
Administrator Principal, Administrator, Moderator, Membru Donator (Download Access) , Membru Standard

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF